Blog
Jak dbać o ekspres do kawy, aby bez usterek działał jak najdłużej

Jak dbać o ekspres do kawy, aby bez usterek działał jak najdłużej

Kawa to napój, który jest uwielbiany przez miliony ludzi na całym świecie. Aby cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem i aromatem, należy jednak odpowiednio dbać o ekspres do kawy. Jego regularne czyszczenie i konserwacja zapewniają prawidłowe działanie i wydłużają żywotność. Sprawdź nasze sposoby!

Jak najlepiej czyścić ekspres do kawy, aby go wyczyścić?

Czyszczenie ekspresu do kawy to jedna z najważniejszych czynności, która pozwala na zachowanie go przez długi czas w doskonałej kondycji. Warto pamiętać, aby robić to codziennie — najlepiej po każdym użyciu opróżnić pojemniki na fusy i wodę, a raz dziennie przetrzeć ekspres wilgotną ściereczką, aby usunąć z niego kurz i inne zabrudzenia. Warto wyrobić sobie ten nawyk.


Należy także pamiętać o regularnym gruntownym myciu ekspresu. Zalecenia producenta dotyczące częstotliwości czyszczenia wewnętrznego urządzenia mogą się różnić w zależności od jego modelu. Zazwyczaj jednak należy przeprowadzić je co najmniej raz w tygodniu. Obejmuje to wymianę filtra, który używany jest, gdy woda płynąca z kranu jest zbyt twarda oraz mycie elementów ruchomych.


Nie należy zaniedbywać drobnych części, takich jak dzbanki na mleko, tacki na krople czy gałki do regulacji parzenia. Ich regularne gruntowne mycie zapobiega powstawaniu osadów i rozwojowi bakterii.


Warto używać profesjonalnych środków do czyszczenia ekspresu do kawy, które pomogą usunąć z niego wszelkie zabrudzenia. Dbając o urządzenie, nie mniej ważna jest konserwacja ekspresu, która obejmuje wymianę części eksploatacyjnych, takich jak uszczelki i dysze. Zaleca się wykonywanie tych działań co najmniej raz w roku.

Odkamienianie ekspresu do kawy — dobre praktyki

Odkamienianie ekspresu do kawy jest bardzo ważne, aby zapewnić stały dostęp do świeżej, pysznej kawy. Kamień, który tworzy się jako efekt podgrzewania wody i wytrącania się z niej soli wapnia oraz magnezu, może zatykać elementy ekspresu, co w efekcie często prowadzi do pogorszenia jakości kawy oraz uszkodzenia urządzenia.


Aby odkamienić ekspres do kawy, należy użyć odpowiedniego środka do usuwania kamienia przygotowanego zgodnie z instrukcją producenta. Następnie należy uruchomić program czyszczenia ekspresu, który trwa od kilku do kilkunastu minut. Gdy się skończy, trzeba opróżnić wszystkie pojemniki i wlać czystą wodę oraz po raz kolejny uruchomić program czyszczenia, aby usunąć pozostałości środka do usuwania kamienia z urządzenia.


Aby ekspres do kawy  spełniał swoją rolę przez długi czas, należy odkamieniać go regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku urządzeń używanych intensywne, np. w biurach, kawiarniach czy na stacjach benzynowych, odkamienianie może być konieczne nawet raz w tygodniu.

Czy ekspres do kawy trzeba wyłączać?

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się wyłączanie ekspresu do kawy, gdy nie jest używany. Spowoduje to zaoszczędzenie energii i przedłużenie żywotności urządzenia. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których może być konieczne pozostawienie go włączonego. Na przykład, jeśli ekspres jest używany do przygotowywania kawy w dużych ilościach w ciągu dnia, pozwala to zapewnić ciągłą dostępność do napoju bez kolejek i oczekiwania. Wszystko zależy więc od indywidualnych przypadków, jednak dobrym nawykiem będzie wyłączanie go przed każdym dłuższym brakiem konieczności przygotowywania kawy.

Zobacz również

barista przygotowuje kawę
Sekrety baristów

Jak wydobyć najlepszy smak z kawy używając ekspresu do kawy Franke.

Dowiedz się więcej
Franke ekspresy do kawy
Przewodnik po wyborze idealnego ekspresu do kawy

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Dowiedz się więcej
Jaki ekspres do małej kawiarni?

Dowiedz się więcej
Jaki ekspres do kawy do hotelu, pensjonatu? Czym kierować się podczas wybory ekspresu do hotelu?

Dowiedz się więcej
Ekspres do biura
Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny sprzęt do kawy?

Franke - profesjonalizm i perfekcja w każdej kropli kawy

Dowiedz się więcej
kawa z ekspresu Franke
Często zadawane pytania o ekspresy do kawy Franke

Poradnik dla początkujących i doświadczonych baristów

Dowiedz się więcej
następny
Rozwińmy Twój biznes

Prześlij nam swoje uwagi i pytania, aby razem zwiększyć skalę Twojego biznesu.

krok
Porozmawiaj z naszym zespołem

W celu zgłoszenia reklamacji gwarancyjnej lub obsługi pogwarancyjnej, skontaktuj się z naszym zespołem technicznym.

bezpośredni importer