Blog
Jaki ekspres do małej kawiarni?

Jaki ekspres do małej kawiarni?

Prowadzisz kawiarnię i chcesz mieć pewność, że nawet w godzinach szczytu uda Ci się sprawnie i szybko obsłużyć gości? Potrzebujesz sprzętu, który będzie nie tylko wydajny, ale także zapewni odpowiednie parametry kawy. Dowiedz się, jak wybrać ekspres do kawy do kawiarni.


Spis treści:

Ekspresy do kawy gastronomiczne – dlaczego warto?

Obowiązkowym wyposażeniem każdego punktu gastronomicznego jest profesjonalny ekspres do kawy. Musi być nie tylko sprawny, ale również wytrzymały i bezawaryjny. Trzeba wziąć pod uwagę, że taki sprzęt przygotowuje do kilkuset kaw dziennie, a co za tym idzie, musi być gotowy do nieustannej pracy. Co więcej, ważna jest powtarzalność, dzięki której możesz zapewnić swoim klientom tę samą jakość.


Z tych wszystkich względów do kawiarni należy kupić profesjonalny ekspres gastronomiczny, który od komercyjnych modeli do domowego użytku różni się wydajnością oraz zaawansowanymi możliwościami parametryzacji kawy. To podstawowe wyposażenie, które stanowi inwestycję zapewniającą sukces przedsięwzięcia. A jaki sprzęt wybrać do niedużej kawiarni?


Na co zwracać uwagę wybierając ekspres do kawy do kawiarni?

Wybierając ekspres do kawy do kawiarni, zwykle zaczyna się od określenia swojego budżetu, maksymalnej kwoty, jaką można zapłacić. Następnie, o czym bardzo rzadko się myśli, trzeba zadecydować, jaką powierzchnię można przeznaczyć na ten sprzęt. W przypadku małej kawiarni, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę zł

Jeszcze zanim zaczniesz przeglądać poszczególne modele, zastanów się, jaka jest lub planujesz, że będzie średnia sprzedaż kaw na godzinę. Od tego czynnika zależy, jaka musi być minimalna wydajność ekspresu (jednocześnie nie ma sensu przepłacać za sprzęt, który będzie niedostosowany do przewidywanego ruchu).


Ekspresy mogą być jedno-, dwu-, a nawet sześciogrupowe. Wersje jednogrupowe umożliwiają ekstrakcję jednego espresso na raz, a w przypadku kawiarni to zdecydowanie za mało, dlatego bazą powinny być modele dwu- lub trzygrupowe. Natomiast na smak samego napoju wpływa wiele czynników takich jak temperatura oraz ilość wody, poziom zmielenia ziaren. Ważne jest, aby ekspres pozwalał na ustawienie tych wszystkich parametrów. Podstawą są także dysze spieniające do mleka.


Z praktycznych aspektów, warto jeszcze sprawdzić pojemność zbiornika na wodę lub zainwestować w ekspres, który pozwala na podłączenie do źródła wody, dzięki czemu nie trzeba jej stale dolewać.

Jaki ekspres do kawy do kawiarni? Kolbowy czy ciśnieniowy?

Kluczowym czynnikiem podczas zakupu jest rodzaj ekspresu, dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu osobny akapit. Najczęściej można spotkać się w kawiarniach z ekspresem kolbowym oraz automatycznym. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

Ekspres kolbowy to urządzenie, które wymaga fachowej wiedzy, a także umiejętności. Obsługuje go najczęściej barista lub specjalnie przeszkolona osoba. Wyróżnia go to, że można mieć pełną kontrolę nad poszczególnymi parametrami podczas ekstrakcji kawy. W efekcie uzyskuje się wyrazisty, pełny aromat. I to tak naprawdę obowiązkowy wybór w obiekcie, który „żyje” z parzenia kawy.

Ciśnieniowe modele ekspresów są znacznie szybsze i łatwiejsze w obsłudze. Przed pierwszym użyciem, ustawia się parametry urządzenia. Potem można już tylko za pomocą jednego przycisku przygotować kawę. Sprawdzi się w miejscach, w których kawa nie jest główną pozycją w menu lub w kawiarniach zlokalizowanych w kluczowych miejscach w centrum miast, gdzie ruch jest bardzo duży (np. na dworcach) i liczy się przede wszystkim czas realizacji zamówienia.


A jakie ekspresy my polecamy do kawiarni? Zobacz:

Zobacz również

barista przygotowuje kawę
Sekrety baristów

Jak wydobyć najlepszy smak z kawy używając ekspresu do kawy Franke.

Dowiedz się więcej
Franke ekspresy do kawy
Przewodnik po wyborze idealnego ekspresu do kawy

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Dowiedz się więcej
Jaki ekspres do kawy do hotelu, pensjonatu? Czym kierować się podczas wybory ekspresu do hotelu?

Dowiedz się więcej
Jak dbać o ekspres do kawy, aby bez usterek działał jak najdłużej

Dowiedz się więcej
Ekspres do biura
Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny sprzęt do kawy?

Franke - profesjonalizm i perfekcja w każdej kropli kawy

Dowiedz się więcej
kawa z ekspresu Franke
Często zadawane pytania o ekspresy do kawy Franke

Poradnik dla początkujących i doświadczonych baristów

Dowiedz się więcej
następny
Rozwińmy Twój biznes

Prześlij nam swoje uwagi i pytania, aby razem zwiększyć skalę Twojego biznesu.

krok
Porozmawiaj z naszym zespołem

W celu zgłoszenia reklamacji gwarancyjnej lub obsługi pogwarancyjnej, skontaktuj się z naszym zespołem technicznym.

bezpośredni importer